"עלי ספר" נועד להיות בית לאוהבי הספר היהודי לגווניו ולדורותיו – אוהבי תכני הספרים, אוהבי נפתולי דרכי התהוותם, אוהבי העולם שנמתח סביבם וסביב יוצריו; ובקיצור, לאוהבי ההיסטוריה של היצירה התורנית בכל מבואותיה

מדוע אני משקיע זמן כה רב בכתיבת האתר הזה?

ובכן, התשובה לשאלה זו מתחילה באשר ארע לפני מעל עשרים שנה…

בבית סבתי עמדו זה מול זה ארוניות הספרים. ספרים אלו העלה סבא (שנפטר כשהייתי ילד קטן) עמו, כשעלה מן הגולה. הספרים, ששכנו על האצטבות בדממה, סיפרו סיפור ארוך ומפותל. לכל אחד מהם היו יותר ממאה שנות חיים, והם חוו את גדולתה של יהדות רוסיה רבתי ואת נפילתה; שעות של לימוד וחיוניות ושעות של בדידות וניכור. היא הקסימה אותי, ספרייה זו, נמשכתי אליה ממוגנט והייתי מחטט בה רבות.

באחת הזדמנויות, נשרו לפתע מאחד הספרים קבוצת דפים מצהיבים ועליהם, בכתיבה תמה מפליאה בסימטריות העגלגלה שלה, בדיו כחול, כתובים משפטים על משפטים.

היה זה כמובן כתב ידו של סבא. באותה שעה לא היה בידיי להעריך את הדברים מבחינת תוכנם, אך לימים גיליתי כתיבה עשירה שופעת רעיונות מקוריים.

במבט לאחור, מציאה זו שנתגלגלה לידיי מבלי משים, הייתה עבורי מאורע מכונן. היא הציתה בי לא רק להט גדול להוציא לאור את כתבי היד של סבא, שעם הזמן נתגלו לי מהם יותר ויותר, אלא בכלל: אהבה גדולה למילה הכתובה.

בשבילי, אפוא, כוחה של המילה הוא קודם כל משהו אינטימי מאוד. אני אוהב את המילים, ועם הזמן אני מגלה כמה כוח יש למילים עבורי. יש ואני קורא ספר שכבר קראתי, בשנית ובשלישית וברביעית, ובדרך כלל קריאה כזאת נעשית ממרחק של זמן – ובכל פעם אני מוצא בטקסט דברים שלא מצאתי קודם. הבנה חדשה, תובנה חדשה.

סבי, הרב ישראל ברונפמן ז
סבי, הרב ישראל ברונפמן ז"ל, ליד אחת הארוניות בביתו שבירושלים

המילים הן הדבר הכי מזמין שאני מכיר, משום שבאמצעות קריאתן תמיד נכונה לי באותה שעה, שיחה פרטית לגמרי בארבע עיניים עם כותב הטקסט. הרי בעצם, בשעה שאני קורא את המילים שכתב הכותב, הרי אלו הם רק אני והוא שיושבים כאן ו"משוחחים" אחד עם השני.

אני אסיר תודה על כך שיש לי הזכות שאני מתעסק עם אהבתי זו גם באופן מקצועי. אהבתי זו גם מביאה אותי כעת לחלוק את רשמיי וידיעותיי עם אוהבי ספר ועם אוהבי תולדות העם היהודי והיצירה התורנית נוספים.

מי אני?

אני מנדי (מנחם) ברונפמן, ואני מפעיל את "עלי ספר". לצד דברים נוספים, אני עוסק במחקר, כתיבה, עריכה וייעוץ תוכן.

האמת היא שאני לא רק עוסק, אני גם מאוהב בכך עד כלות…

במשך ארבע שנים שימשתי כעורכו בפועל של הגיליון "מעיינותיך"; ערכתי ספרים רבים; כתבתי סדרה של תחקירים מעמיקים על ההיסטוריה של היצירה התורנית עבור אתר "בית חב"ד"; חיברתי שני ספרים משל עצמי: "ארוכה מארץ מידה – פרקים בתורת הרבי", ו"הגדת ארבעת הבנים- הגדה של פסח בארבעה מבטים", ואני מצוי בשלבים שונים של כתיבת שני ספרים נוספים.

IMG-20170923-WA0007
וככה נראה שולחן העבודה שלי, בשעת ליל, היא שעת הכתיבה...
ספרות יהודית

העניין האינטלקטואלי שלי מתרכז בעיקר בתולדות המחשבה והיצירה התורנית (ההלכתית והתאולוגית) של עם ישראל לדורותיו, ובסוגיות משפטיות אקטואליות (כשמקום מיוחד שמור לאלו המשיקים לסוגיות הלכתיות).

מטבע הדברים, יש לי חיבה הגות חב"ד ולתולדות חב"ד, ואני מתעניין במיוחד גם בעוד סוגיות שקשורות לחיבור בין התורה וההלכה לחיים המודרניים בעשור השני של המאה ה-21.

הנה כמה מן הספרים שכתבתי וערכתי...

ואלו הן כמה מן החוברות שערכתי, שחולקו כתשר באירועים שונים

ארוכה מארץ מידה
הספר כולל עשרה פרקים מקיפים בתורתו של הרבי, ומהם: עבודת ה', תורה ומדע, קירוב לבבות, מועדים והגדה של פסחבספר זה באו פרקים בתורת הרבי, מעין 'טעימות' במשנתו הרחבה העמוקה והארוכה מני ארץ מידה, פעם הוא סיכום ופעם הוא עיון. הצד השווה שבהם שכאחד הם משתדלים להעמיק חקר בתורת הרבי ולשרטט עלי כתב את העולה מן העיון בשפה קולחת וברורה, ידידותית, בהירה ונעימה.
לדפדוף
הגדת ארבעת הבנים
המוטו המרכזי של הגדה היא הארת ההגדה מארבע זוויות, מארבעה מבטים שונים: לכל "בן" – ביאור משלו. לכל פיסקה ופיסקה בהגדה נבחרו ארבעה ביאורים מיוחדים מתוך הספרות העצומה שעל ההגדה. ביאורי ההגדה מעניקים מבט חדש על הגדה, מאפשרים להבינה בצורה מעמיקה, משמעותית ויסודית יותר, להעשיר את חווית הלמידה והסיפור ביציאת מצרים – והכול בשפה בהירה, ובעיצוב גרפי מרהיב.
לפרטים נוספים
תשובות לשאלות החיים
תשובות לשאלות החיים הוא אסופה נבחרת מתוך איגרותיו של הרבי, שיש בה כדי לייצג את השקפת עולמו בשורה ארוכה של שאלות חיים המעסיקות את האדם בן ימינו. מכתבים אלה נבחרו בקפידה והם פורשים לפני הקוראים גישה יהודית מקיפה ורעננה, בטוחה בעצמה, שאינה מאוימת מהקִדמה המדעית והטכנולוגית ומהישגי המאה העשרים, אלא רואה בהם עצמם צעד נוסף לקראת תיקון העולם והבאתו לכדי מימוש תכלית בריאתו.
לפרטים נוספים
אהבה בלתי אפשרית
"אהבה בלתי אפשרית – דו שיח בנושא נישואי תערובת" הוא מסמך נדיר ומטלטל המכיל שתי התכתבויות, שהתקיימו בנפרד וללא קשר האחת לשנייה, בין הרב אליעזר שם טוב לבין נער ונערה לא-יהודיים, חואן ואלחנדרה, שקיימו מערכות יחסים עם בני זוג יהודיים.
לפרטים נוספים
קבלה היא בידך
מטרתו של ספר זה היא להעביר לקורא את יסודות הקבלה בצורה מושכלת, בהירה ונעימה,אך עם זאת שלימה ומקיפה. הרצאת משנתה של הקבלה בצורה בנויה ושיטתית, מציידת את הקורא בידע ובתבונות החושפות בפניו את המהות הפנימית של התורה, ואת השקפת העולם העמוקה והמקיפה אותה היא מבטאת.
לפרטים נוספים
ביוגרפיה של החסיד רבי זלמן סקאבלו
לדפדוף
רי ברוך מרדכי מבוברויסק
לקריאה
על שורשיה של משפחת גורביץ'
לקריאה
כפי שהם מאירים
חוברת לימוד לחנוכה
לקריאה